Mey | Diageo

MEY İÇKİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Mey Diageo Ürünleri

11 Haziran 2013 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan, 6487 Sayılı Kanun'un "Alkollü içkilerin her ne suretle olursa olsun reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımı yapılamaz" hükmü gereğince bilgi verilememektedir.

Detaylı bilgiye Mey Diageo web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Rakı
Kuşaklar Boyunca Süren Gelenek

500 yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülen rakı kategorisindeki markalarımız; Yeni Rakı, Tekirdağ Rakısı, Kulüp Rakı, Altınbaş, İzmir Rakısı ve Yekta Rakı’dan oluşmaktadır.

2001 yılında, Türkiye’de yüksek alkollü içkilerdeki devlet tekelinin kaldırılması ve özelleştirme ile birlikte rakının da ilk kez özel sektör tarafından üretilmesinin önü açılmış ve 4250 sayılı İspirto ve İspirtolu İçkiler İnhisarı Kanunu’nun değişmesi ile kanunda ilk kez bir “rakı tanımı” yapılmıştır. Bu kanun ile 4250 sayılı Kanun’un 3. maddesine “Üzüm kökenli bir distilat olan suma veya tarımsal kökenli etil alkol ile karıştırılmış sumanın, beş bin litre veya daha küçük hacimli geleneksel bakır imbiklerde, anason tohumu ile ikinci kez distile edilmesiyle üretilen rakının, Türkiye’de üretilmesi ve üründeki toplam alkolün en az %65’inin suma olması şarttır” tanımı eklenmiştir.

Görüldüğü gibi rakının tanımı tarihte önemli bir yere sahip olmakla birlikte, gerek alkollü içki olması nedeniyle özel hükümlere, gerekse gıda maddesi olması nedeniyle genel hükümlere tâbi olmuştur. Ancak, rakı tanımının 2001’den itibaren kanun kapsamına alınması önemlidir. Bu şekilde, devletin tek üretici olduğu yıllardan serbest piyasa yapısına geçilirken ve piyasaya yeni üreticiler girerken, rakının geleneksel hammaddelerinin ve geleneksel üretim sürecinin korunması sağlanmış; böylece rakının geleceği güvence altına alınmıştır. 2009 yılında Türk Patent Enstitüsü tarafından “rakı” coğrafi işaret tescili yapılarak koruma altına alınmıştır.

Devraldığımız mirasa sahip çıkarak, rakının geleneksel üretim ve içim biçimlerine bağlı kalıyor, 500 yıllık geçmişi kendine özgü tarzıyla günümüze taşıyoruz. Portföyümüze eklediğimiz her yeni ürünlerle rakı adabını korumayı hedefliyoruz.

Vodka
Farklı Karışımlar, Alternatif Sunumlar

Votka kategorisine ait üretim ve satışını gerçekleştirdiğimiz markalarımız, Binboa, İstanblue, Bazooka, Diageo bünyesinde ülkemizde dağıtımını üstlendiğimiz uluslararası markalarımız ise Smirnoff, Ketel One, Ciroc ve Gilbey's 'den oluşmaktadır.

Viski
Meşe Fıçılarında Olgunlaşan Tat

Viski kategorisine ait Diageo bünyesinde ülkemizde dağıtımını üstlendiğimiz uluslararası markalarımız olan harmanlanmış viskiler; Johnnie Walker, J&B, Dimple, Bulleit Bourbon, Vat 69, White Horse, single malt viskiler ise; Talisker, Lagavulin, Cardhu, Caol Ila,The Singleton of Dufftown, Glen Elgin, Glenkinchie, Dalwhinnie, Oban ve Cragganmore’dan oluşmaktadır.

Viski, adını eski Kelt dilinde "yaşam suyu" anlamına gelen "uisge beatha"dan (üske bea) alır. Yüksek kalitede yüzde yüz arpa, doğal nehir ya da kaynak suyu ve bitki kömürü (peat) kullanılarak elde edilen alkolün bakır imbiklerde damıtılıp uzun yıllar 'beyaz meşe fıçılarda' olgunlaştırılması sonucu elde edilir.

Üretildikleri bölgelerin viski üretim yöntemi ve yıllandırma süreçlerine göre viskiler farklılık göstermekte ve genellikle üretildikleri ülkelerin adı ile sınıflandırılmaktadır. İskoç ‘Scotch’ viskisi, İrlanda viskisi, Amerikan viskisi, Kanada viskisi ve Japon viskisi en bilinen örneklerdir.

Cin
Yoğun Aromalı, Renksiz ve Pürüzsüz

Cin kategorisine ait üretim ve satışını gerçekleştirdiğimiz markalarımız, Cin Adalin, Saga Cin, Diageo bünyesinde ülkemizde dağıtımını üstlendiğimiz uluslararası markalarımız ise Gordon's London Dry Gin, Tanqueray ve Gilbey's Special Dry Cin'dir.

Cin, ilk olarak 1600'lü yılların ortalarında üretilmiş, adını ana aroması olan Felemenkçe "genever (ardıç)" kelimesinden türetilen ardıç meyvesinden almış alkollü bir içki çeşididir. Cin, temelde tahıllar, ardıç meyvesi, anason, kişniş, melekotu ve kökü, meyankökü, tarçın, rezene, turunç kabukları gibi birçok bitkinin birlikte damıtılması sonucu oluşan renksiz, pürüzsüz, yoğun aromalı bir içkidir. Cin son teknoloji ile kurulmuş Bilecik içki fabrikasında üretilmektedir.

Likör
Farklı Karışımlar, Alternatif Sunumlar

Likör kategorisine ait üretim ve satışını gerçekleştirdiğimiz markalarımız, markalarımız; Nazen ve Jest likör kategorisine ait üretim ve satışını gerçekleştirdiğimiz markalarımızdır. Diageo bünyesinde ülkemizde dağıtımını üstlendiğimiz uluslararası markalarımız ise Baileys, Sheridan’s, Archers ve Safari’den oluşmaktadır.

Likör, aromatik tatlandırıcılarla tatlandırılmış, şekerli, meyve ya da türlü bitkilerden veya bunların brandy, cin, rom, vodka, viski gibi içkilerle harmanlanmasıyla yapılan bir alkollü içkidir.

Rom
Şeker Kamışından, Meşe Fıçılara

Rom kategorisinde Diageo bünyesinde ülkemizde dağıtımını üstlendiğimiz uluslararası markalarımız Captain Morgan ve Zacapa’dır.

Rom, şeker kamışı suyu, melası ve damıtılmasından arta kalan vinasın su ile karıştırılarak şıra haline getirilmesiyle üretilir. Elde edilen şıra, 48 saat ile 5 gün arasında değişen sürelerde mayalandıktan sonra damıtılır. Meşe fıçılarda eskitilip süzüldükten sonra tüketime hazır hale gelen rom; şeker kamışının yetiştirildiği bölgelerde sıklıkla üretilmektedir. Yüksek alkollü bir içki olan romun kökeninin Orta Amerika, Latin Amerika ve Karayip Adaları olduğu bilinmektedir.

Tekila
Azteklerden Günümüze

Tekila kategorisindeki Diageo bünyesinde ülkemizde dağıtımını üstlendiğimiz uluslararası markamız Don Julio'dur.

Tekilanın ilk olarak Aztekler tarafından 2000 yıl önce agave bitkisinin özsuyundan üretildiği bilinmektedir. Sulu bir meyve olan ve Anadolu'da Sabır Otu ismiyle de bilinen Agave bitkisinin bir çeşidi olan Agave tequiliana bitkisinin damıtılmasıyla elde edilir. Meyveli ve keskin bir tadı vardır. Yıllandıkça tadı yoğunlaşan bir içki olan Tekila, metal ya da cam bir tankta bekletilirse ki bu tekilayı renksiz tutar; Blanco (gümüş) adını alır. Viski üretiminde olduğu gibi meşe fıçılarda bekletilerek de üretilebilir. Bu yöntem tekilaya diğer aromaları (karamel, vanilya, mazı otu, biber vb. fıçının cinsine göre) kazandırır ve altın rengini verir.

Şarap
Anadolu'nun Soylu Üzümlerinden

Şarap kategorisine ait markalarımız, Kayra Imperial, Kayra Versus, Kayra Vintage, Kayra Buzbağ Rezerv, Kayra Cameo, Kayra Madre, Allure, Kayra Steakhouse Blend, BBQ Blend, Terra, Leona, Buzbağ, Tılsım, Cumartesi, Güzel Marmara ve ithal ettiğimiz dünya şarapları; Cielo, Echo Falls, Nobilo, Ruffino, Sancerre, Giacondi, Zuccardi, Ludovic de Beasujour, Adam, Terres de Berne, Grüner Veltliner, Antares ve Fransa’nın Bordeaux bölgesinin prestijli şarapları; Château Bel Air, Château Louvie, Zédé de Labegorce’dan oluşmaktadır.

Anadolu, dünyanın bilinen ilk şaraplarının üretildiği topraklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Mey olarak şarap üretimindeki felsefemiz "Bu topraklar dünyanın ilk şarabını üretti, neden en iyi şarabını da üretmesin?" şeklinde olmuştur. Anadolu'nun soylu üzümlerinin hakkını vermeyi, Türkiye'deki bağların gerçek potansiyelini ortaya çıkartmayı hedefleyerek yarattığımız portföyümüzü dünyanın en prestijli yarışmalarından kazandığımız sayısız ödülle taçlandırmaya devam ediyoruz. Yaptığımız yatırımlar ve gerçekleştirdiğimiz yeniliklerle ürettiğimiz şaraplarımızı yurtdışında ve hatta şarabın merkezi olarak kabul edilen ülkelerde de beğeniyle tüketilen noktalara taşıyoruz.

Kendi bağlarımızda yetiştirdiğimiz üzümlerimizle üretimler yapmayı sürdürüyoruz. Bize bağı dinlemeyi, doğa ile aynı dilden konuşabilmeyi öğreten kendi bağlarımızdan yarattığımız şaraplarımız ile topraktan kadehe uzanan kusursuz şaraplar üretebilmek adına çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Diageo Reserve
Miras, Zanaatkarlık ve İnovasyon

Diageo bünyesinde ülkemizde dağıtımını üstlendiğimiz uluslararası Diageo Reserve markalarımız; İskoç viskileri olarak Johnnie Walker Blue Label, Johnnie Walker Platinum Label, Johnnie Walker Gold Label Reserve, Single Malt viskilerden Lagavulin, Talisker, Cardhu, Cragganmore, Dalhwinnie, Oban, Glenkinchie, Glen Elgin, Caol Ila ve Singleton, Bourbon Viskisi Bulleit Bourbon, Cîroc Votka, Ketel One Votka, Zacapa Rom, Don Julio Tequila, Tanqueray No.TEN Gin'den oluşmaktadır.

Diageo Reserve kategorisindeki markalarımız, Diageo'nun miras, zanaatkarlık ve inovasyon açısından zengin portföyünün içerisindeki lüks bölümünü temsil eder. Bu kategoride yer alan markalarımız; 2009’dan bu yana dünya genelindeki satışlarını iki katına çıkarmış ve güçlü bir büyüme ivmesi yakalamıştır.

ÜRÜNLERİMİZ HAKKINDA BİLGİ Mİ ALMAK İSTİYORSUNUZ?

BİZE ULAŞMAK ÇOK KOLAY!